Monitoring efektów realizacji Projektu PL0100

Wzrost efektywności działalności

Inspekcji Ochrony Środowiska,

na podstawie doświadczeń norweskich."

Działanie 1: Promocja i zarządzanie projektem

W ramach zarządzania projektem zmieniono decyzją GIOŚ zespół ds. realizacji projektu. Ponadto wykonano szereg standardowych działań zarządzających związanych z prowadzeniem projektu w zakresie merytorycznym, organizacyjnym oraz obsługi finansowej. W ramach działań promocyjnych zorganizowano panel podsumowujący I rok realizacji projektu . Zakupiono materiały promocyjne oraz kalendarze i kartki świąteczne. Materiały promocyjne i kalendarze zostały przekazane uczestnikom warsztatów projektowych oraz przesłane do WIOŚ oraz organów współpracujących z GIOŚ w ramach projektu.

Działanie 2: Wdrożenie skutecznego systemu przetwarzania danych z kontroli

Przeprowadzono postępowanie przetargowe, w ramach którego wyłoniono Wykonawcę do zrealizowania Modernizacji Informatycznego Systemu Wspomagania Kontroli. W ramach postępowania zapewniono również świadczenie usługi HELPDESK do 31 marca 2015 oraz asysty technicznej przez okres 2 lat od dnia odbioru końcowego, a także wykonanie szkoleń dla użytkowników systemu. Przeprowadzono odbiór I etapu powyższej umowy tj. wykonanie określonych modyfikacji ISWK. Przeprowadzono szkolenia Administratorów GIOŚ oraz dla użytkowników ISWK z wioś z obsługi programu OCEAN GENRAP - narzędzia do sporządzania i generowania raportów z danych gromadzonych w ISWK.

Działanie 3: Wzmocnienie metodologiczne inspekcji

Odbywały się spotkania Grupy Projektowej podczas których: 1) określono nową strukturę dokumentacji Systemu Kontroli; 2) określono zmiany w założonym harmonogramie; 3) wypracowano korektę obowiązującej analizy wielokryterialnej oddziaływania zakładów na środowisko; 4) analizowano wypracowane zmiany nowej dokumentacji. Przeprowadzono kontrolę studyjną zakładu prowadzącego działalność na terenie WIOŚ w Łodzi, w której udział wzięli przedstawiciele partnera norweskiego. Podczas tego spotkania omówiono przygotowanie do kontroli przeprowadzono oględziny zakładu, omówiono działania pokontrolne pozostające w kompetencji IOŚ. Zorganizowano warsztat podsumowujący kontrolę studyjną w Łodzi. W warsztacie udział wzięli przedstawiciele partnera norweskiego, przemysłu, pracowników GIOŚ i WIOŚ. Podczas warsztatu partner norweski przedstawił spostrzeżenia i uwagi nt. przeprowadzonej kontroli studyjnej oraz polskich procedur prowadzenia działań kontrolnych, a także wysłuchano opinii przedstawicieli kontrolowanych przez WIOŚ zakładów na temat jakości prowadzonych kontroli, przejrzystości procedur oraz dokumentów kontrolnych i pokontrolnych sporządzanych przez IOŚ. Odbyły się 3 wizyty studyjne pracowników WIOŚ oraz GIOŚ w NAŚ. Delegowani zapoznali się z procedurami planowania, przygotowania i prowadzenia kontroli oraz działań pokontrolnych podejmowanych przez NAŚ. Podczas wizyt delegowani brali udział w kontrolach studyjnych w cementowni Norcem AS Brevik (maj), w zakładzie przetwórstwa papieru, w Norske Skogindustrier ASA, Saugbrugs, Halden (czerwiec) oraz w zakładzie zajmującym się produkcja farb Jotun (wrzesień). Zorganizowano warsztat, którego celem było podsumowanie trzech wizyt studyjnych w Norwegii oraz kontroli studyjnej w zakładzie Eurofoam Polska Sp. z o.o. w Zgierzu. Dokonano również porównania sposobu przeprowadzana kontroli przez stronę norweską i polską. Uczestnikami warsztatu były osoby wchodzące w skład Grupy Projektowej Działania 3 oraz przedstawiciele: WIOŚ, którzy brali udział w wizytach studyjnych, GIOŚ oraz NAŚ. Podpisano umowy cywilno-prawne z ekspertami (przedstawicielami WIOŚ) na opracowanie dokumentacji składającej się na nowy Informatyczny System Kontroli. Wykonane opracowania skonsultowano z członkami Grupy Projektowej, radcą prawnym. W 2015r. nastąpi wdrożenie w WIOŚ wypracowanej dokumentacji. 

Działanie 4: Zakup podręcznego sprzętu dla inspektorów

Przygotowano specyfikację istotnych warunków zamówienia. W sierpniu wszczęto postępowanie w ramach zamówienia "Zakup sprzętu pomiarowego i elektronicznego dla inspektorów ochrony środowiska" poprzez przekazanie ogłoszenia o zamówieniu publicznym w trybie przetargu nieograniczonego do publikacji w DZ.U.UE. Zamówienie podzielono na cztery części. W częściach I, II i IV unieważniono postępowanie z powodu braku ofert. Zakupione w ramach części III dalmierze zostały dostarczone do WIOŚ i ich delegatur wraz z wymaganą dokumentacją. Przetargi nieograniczone na pozostałe części zamówienia zostaną ponownie ogłoszone w I kw. 2015 r.

Działanie 5: Opracowanie systemu rozpowszechniania informacji w społeczeństwie

5.1. Rozwinięcie portalu GIOŚ

Przeprowadzono konsultacje z osobami odpowiedzialnymi w GIOŚ za prowadzenie strony internetowej oraz jej modyfikację w ramach projektu; powołano i zorganizowano spotkanie Grupy Projektowej - nakreślono plan realizacji działania oraz zlecenia, modyfikacji portalu internetowego GIOŚ w zakresie działalności inspekcyjnej oraz aktualizacji wersji anglojęzycznej portalu. Odbyła się wizyta studyjna w NAŚ, w której udział wzięli przedstawiciele GIOŚ oraz Grupa Projektowa. Celem wizyty było zapoznanie delegowanych ze sposobami rozpowszechniania informacji w społeczeństwie stosowanymi przez partnera norweskiego, pod kątem ich wykorzystania przez IOŚ. Na podstawie wniosków z odbytej wizyty zaplanowano aktualizację strony internetowej GIOŚ w zakresie zakładki "Kontrola emisji punktowych".

5.2 Opracowanie strategii komunikacji IOŚ w zakresie działalności kontrolnej

Odbywały się spotkania Grupy Projektowej podczas których opracowano projekt „Strategii komunikacyjnej Inspekcji Ochrony Środowiska w zakresie działalności kontrolnej”, który przekazano do tłumaczenia na język angielski a następnie partnerowi norweskiemu.   Zorganizowano warsztat dla przedstawicieli WIOŚ w tym Grupy Projektowej i przedstawicieli partnera norweskiego, podczas którego omówiono propozycje zawarte w projekcie nowej Strategii komunikacyjnej. Zgłoszone uwagi ze strony inspektorów oraz partnera norweskiego zostały uwzględnione w projektowanym dokumencie. Dokument przekazano Kierownictwu GIOŚ do akceptacji.

Działanie 1: Promocja i zarządzanie projektem

W ramach zarządzania projektem powołano decyzją GIOŚ zespół ds. realizacji projektu. Ponadto wykonano szereg standardowych działań zarządzających związanych
z prowadzeniem projektu w zakresie merytorycznym, organizacyjnym oraz obsługi finansowej. W ramach działań promocyjnych zorganizowano seminarium inaugurujące projekt (Kick-off meeting). Zakupiono materiały promocyjne oraz kalendarze. Powstała podstrona internetowa projektu na portalu GIOŚ. Przekazano materiały promocyjne na Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska POLEKO. Materiały promocyjne i kalendarze zostały przekazane uczestnikom warsztatów projektowych oraz przesłane do WIOŚ oraz organów współpracujących z GIOŚ w ramach projektu. Zostało zorganizowanie pierwsze spotkanie Komitetu Sterującego Projektu.

Działanie 2: Wdrożenie skutecznego systemu przetwarzania danych z kontroli

Powołano Grupę Projektową. Przeprowadzono warsztaty dla pracowników GIOŚ i WIOŚ oraz partnera Norweskiego, a następnie spotkanie grupy projektowej w zakresie Informatycznego Systemu Wspomagania Kontroli (ISWK), po których zostały opracowane wytyczne do wprowadzenie zmian do ISWK. Przeprowadzono szkolenia dla administratorów z GIOŚ. Wykupiono usługę asysty technicznej dla ISWK. Zakupiono macierze dyskowe i serwery, a także wykupiono dzierżawę łącza internetowego.

Działanie 3: Wzmocnienie metodologiczne inspekcji

Powołano Grupę Projektową i zorganizowano jej pierwsze spotkanie. Na spotkaniu został omówiony plan realizacji Działania 3, którego celem jest ocena funkcjonowania Systemu Kontroli (SK) opracowanego w ramach Projektu PL0100, określenie zakresu pożądanych zmian oraz wprowadzenie zmian do dokumentacji SK. Przeprowadzono wizytę studyjną
w Norwegii, której celem było poznanie działalności kontrolnej KLIF, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii praktycznych w monitorowaniu funkcjonowania sytemu kontroli i informatycznych systemów wspomagania kontroli wypracowanych i użytkowanych przez KLIF. Opracowano koncepcję pytań ankietowych, które posłużyły do opracowania i przeprowadzenia przez firmę zewnętrzną badania oceny inspektorów na temat funkcjonowania SK i ISWK. Wyniki badania ankietowego skonsultowano z Norweską Agencją ds. Klimatu i Zanieczyszczeń (KLIF). Przeprowadzono trzy warsztaty dla pracowników GIOŚ i WIOŚ w zakresie planowania kontroli, wykonywania kontroli oraz prowadzenia działań pokontrolnych. Po każdym z warsztatów odbyło się spotkanie Grupy Projektowej. W wyniku warsztatów i spotkań Grypy Projektowej opracowano wytyczne do wprowadzenia zmian w SK na podstawie których sporządzono raport stanu wyjściowego.

Działanie 4: Zakup podręcznego sprzętu dla inspektorów

Przeprowadzono konsultacje z osobami odpowiedzialnymi w GIOŚ za zakupy podręcznych urządzeń analityczno-pomiarowych i sprzętu komputerowego w ramach projektu PL0100 oraz zapoznano się z dokumentacją projektową w celu podjęcia decyzji
co do optymalnych zakupów sprzętu dla pozostałych 14 WIOŚ. Przeprowadzono konsultacje z dwoma WIOŚ pilotażowymi (Warszawa, Rzeszów) dla których w projekcie PL0100 został zakupiony podręczny sprzęt analityczno-pomiarowy i sprzęt komputerowy. Wystąpiono do pozostałych 14 WIOŚ z zapytaniem dot. potrzeb WIOŚ w zakresie podręcznego sprzętu dla inspektorów.

Działanie 5: Opracowanie systemu rozpowszechniania informacji w społeczeństwie

Powołano Grupę Projektową i zorganizowano jej pierwsze spotkanie. Na spotkaniu został omówiony plan realizacji Działania 5, którego celem jest stworzenie projektu strategii komunikacyjnej w zakresie działalności inspekcyjnej GIOŚ oraz modernizacja strony internetowej GIOŚ. Przeprowadzono audyt ochrony danych osobowych  w ramach działalności kontrolnej GIOŚ, opracowano raport oraz przeprowadzono szkolenia pracowników. Zrealizowano wizytę studyjną Grupy Projektowej w Norwegii, której celem jest poznanie sposobów rozpowszechniania informacji w społeczeństwie stosowanych przez Partnera Norweskiego, pod kątem ich zastosowania w IOŚ. Przeprowadzony został drugi audyt dotyczący weryfikacji informacji podlegających udostępnieniu przez IOŚ na stronach internetowych.

Przydatne linki

Główny Inspektorat Środowiska

Główny inspektorat Ochrony Środowiska

The Eea And Norway Grants

THE EEA AND NORWAY GRANTS

EOG

EOG

NFOŚiGW